Zezwolenia na pracę

Ważne

Od 1 czerwca 2025 r. wnioski o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca oraz dokumenty dotyczące wniosku możesz złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem systemu  www.praca.gov.pl

Wnioski złożone w inny sposób lub złożone w postaci papierowej za pośrednictwem Poczty Polskiej/kuriera/punktu podawczego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zostaną pozostawione bez rozpoznania.

Podstawa prawna: art. 8 ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2025 r. poz. 621).

 

Zezwolenie na pracę cudzoziemca na terytorium RP uprawnia do wykonywania pracy jedynie pod warunkiem posiadania przez cudzoziemca tytułu pobytowego, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej „ustawą”. Niniejsze zezwolenie nie upoważnia do wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany do przekazania cudzoziemcowi jednego egzemplarza zezwolenia i uwzględnienia w pisemnej umowie z cudzoziemcem warunków, w tym wysokości wynagrodzenia, określonych w niniejszym zezwoleniu (art. 5 i art. 17 ustawy).

Zgodnie z art. 18 i art. 19 ustawy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany do powiadomienia wojewody, który wydał zezwolenie na pracę, o:
1)    nastąpiła zmiana siedziby lub miejsca pobytu stałego, nazwy lub formy prawnej:
     a)     podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi,
     b)     podmiotu, do którego pracownik jest delegowany przez podmiot zagraniczny,
     c)     pracodawcy użytkownika;
2)    nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;
3)     nastąpiła zmiana nazwy stanowiska pracy bez zmiany zakresu obowiązków cudzoziemca;
4)    cudzoziemiec nie podjął pracy w okresie 2 miesięcy od początkowej daty ważności zezwolenia na pracę;
5)    cudzoziemiec przerwał pracę na okres przekraczający 2 miesiące;
6)    cudzoziemiec zakończył pracę wcześniej niż 2 miesiące przed upływem okresu ważności zezwolenia na pracę;
– w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.

Niedopełnienie powyższych obowiązków jest zagrożone karą grzywny nie niższej niż 500 zł (art. 84 ust. 7 ustawy).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy jeżeli w okresie ważności zezwolenia na pracę cudzoziemca podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi złożył wniosek o wydanie kolejnego zezwolenia na pracę cudzoziemca w celu kontynuacji pracy na tym samym stanowisku lub w tym samym rodzaju pracy i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pracę cudzoziemca na warunkach określonych w wydanym zezwoleniu na pracę uważa się za legalną od dnia, w którym upłynął okres ważności wydanego zezwolenia, do dnia, w którym decyzja w sprawie wydania kolejnego zezwolenia na pracę stała się ostateczna. Do okresów legalnej pracy nie wlicza się okresów zawieszenia postępowania na wniosek strony.

Zgodnie z art. 16 ustawy uzyskanie zezwolenia na pracę nie zwalnia z określonych odrębnymi przepisami wymogów, od których spełnienia jest uzależnione wykonywanie zawodów regulowanych lub działalności.

 

Uwaga!

w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2025 poz. 621) informuję, że do wniosków o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy załączyć:

- dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych oraz źródeł dochodu niezbędnych do pokrycia zobowiązań wynikających z powierzenia pracy cudzoziemcowi, tj. zaświadczenie z banku bądź wyciąg bankowy prezentujący saldo środków na rachunkach bankowych firmy za ostatni miesiąc, umowy zawarte z kontrahentami.

Podstawa prawna: art. 13 ust. 1 pkt 1 lit. l ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2025 r. poz. 621);

- aktualne zaświadczenie o niezaleganiu z uiszczaniem podatków lub dokumenty potwierdzające, że pracodawca korzysta z przewidzianego prawem zwolnienia, odroczenia, rozłożenia na raty zaległych płatności lub wstrzymania w całości wykonania decyzji właściwego organu.

Podstawa prawna: art. 13 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 20 marca 2025 r.
o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2025 r. poz. 621);

- aktualne zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu w opłacaniu składek lub dokumenty potwierdzające, że pracodawca korzysta z ulgi w postaci: odroczenia terminu płacenia należności lub układu ratalnego na spłatę należności.

Podstawa prawna: art. 13 ust. 1 pkt 1 lit. i ustawy z dnia 20 marca 2025 r.
o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2025 r. poz. 621).

Ponadto informuję, że zmianie uległy wzory niektórych dokumentów przekładanych do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę.
Aktualne formularze dostępne są
w zakładce
formularz/zatrudnianie cudzoziemca.

Strona w trakcie aktualizacji w związku z uchwaleniem Ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2025 poz. 621)

Niniejsza informacja nie stanowi źródła prawa. Autorzy dołożyli należytej staranności, aby była ona zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że dotyczy ona typowych, mogących często występować przypadków i może nie w pełni odnosić się do poszczególnych spraw. Liczba i rodzaj dokumentów, których mogą żądać organy administracji w toku postępowania mogą różnić się do podanych w zależności od konkretnej sprawy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z organem właściwym do rozpoznania indywidualnej sprawy względnie zapoznać się z przepisami prawa samodzielnie.