Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek powinieneś złożyć, jeżeli zamierzasz przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 3 miesiące i przebywający w Polsce członek rodziny do którego dołączasz ubiega się o pierwsze zezwolenie na pobyt czasowy lub posiada zezwolenie na pobyt czasowy przez okres krótszy niż 2 lata, nie posiada zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składasz osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Polski.
W przypadku cudzoziemca będącego osobą małoletnią wniosek o udzielenie mu zezwolenia na pobyt czasowy składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jedno z rodziców lub jeden z ustanowionych przez sąd opiekunów.
Przy składaniu wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcowi będącemu osobą małoletnią, która w dniu złożenia wniosku ukończyła 6. rok życia, jest wymagana jego obecność.
Przed złożeniem wniosku przeczytaj nasze wskazówki dotyczące wypełniania formularzy wniosków
Gdzie złożyć wniosek?
1. Wejdź na stronę mos.cudzoziemcy.gov.pl ) i utwórz konto
2. Zapoznaj się z informacjami i listą najczęściej popełnianych błędów
3. Wypełnij wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy
4. Podaj we wniosku aktualny numer telefonu oraz adres e-mail,
5. Wydrukuj formularz wniosku i go podpisz
6. Wydrukowany formularz wraz z załącznikami wyślij za pośrednictwem operatora pocztowego do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Wniosek złóż najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce. Jeżeli wniosek nadasz za pośrednictwem Poczty Polskiej, liczy się data nadania korespondencji w placówce pocztowej.
Kolejnym krokiem będzie osobiste stawiennictwo/złożenie odcisków palców. Podczas wizyty uzupełnisz również inne dokumenty, które są wymagane do uzyskania stempla w paszporcie.
Jakie dokumenty?
Dokumenty potrzebne do uzyskania stempla w paszporcie (tzw. wymogi formalne) - przeczytaj nasz poradnik
Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:
- Dokumenty potwierdzające posiadanie przez cudzoziemca, z którym zamierza się przebywać na terytorium Polski, wymaganego prawem zezwolenia na pobyt,
- Dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa (odpisy aktów stanu cywilnego: odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia),
- Informacja o liczbie osób pozostających na Twoim utrzymaniu (wzór oświadczenia do pobrania),
- Ubezpieczenie zdrowotne,
- Potwierdzenie posiadania zapewnionego zakwaterowania,
- Źródło stabilnego i regularnego dochodu.
Wszystkie dokumenty składasz w oryginale/uwierzytelnionej kopii.
Co powinienem wiedzieć?
W trakcie postępowania będziemy sprawdzać czy faktycznie prowadzisz życie rodzinne, tak jak deklarujesz. Możesz być proszony o przyjście do urzędu na rozmowę.
Jakie mam obowiązki po udzieleniu zezwolenia?
Twoim obowiązkiem jest poinformowanie Wojewody, który wydał Twoje zezwolenie o ustaniu przyczyny udzielenia zezwolenia w ciągu 15 dni. Jeżeli nie złożysz nowego wniosku wskazującego nowe okoliczności pobytu w Polsce, to rozpoczniemy procedurę cofnięcia Twojego zezwolenia, ponieważ ustał cel pobytu, który deklarowałeś/aś składając wniosek na pobyt czasowy. Jeżeli tego nie zrobisz, możemy odmówić udzielenia kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy.