Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek możesz złożyć, jeżeli:
- jesteś obywatelem Białorusi i
- przebywasz w Polsce na podstawie ważnej wizy symbol D21.
Przed złożeniem wniosku przeczytaj nasze wskazówki dotyczące wypełniania formularzy wniosków
Gdzie złożyć wniosek?
- Wejdź na stronę mos.cudzoziemcy.gov.pl i utwórz konto
- Zapoznaj się z informacjami i listą najczęściej popełnianych błędów
- Wypełnij wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy
- Podaj we wniosku aktualny numer telefonu oraz adres e-mail,
- Wydrukuj formularz wniosku i go podpisz
- Wydrukowany formularz wraz z załącznikami wyślij za pośrednictwem operatora pocztowego do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Wniosek złóż najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce. Jeżeli wniosek nadasz za pośrednictwem Poczty Polskiej, liczy się data nadania korespondencji w placówce pocztowej.
Kolejnym krokiem będzie osobiste stawiennictwo/złożenie odcisków palców. Podczas wizyty uzupełnisz również inne dokumenty, które są wymagane do uzyskania stempla w paszporcie.
Jakie dokumenty złożyć?
Składaj dokumenty w oryginale (do wglądu) lub uwierzytelnionej kopii. Jeśli wysyłasz dokumenty pocztą wyślij je w oryginale wraz z prośbą o ich zwrot po naszym służbowym wykorzystaniu - po zakończeniu postępowania odeślemy do ciebie oryginały.
Gdy składasz lub wysyłasz dokumenty do sprawy korzystaj z pisma przewodniego, które zawiera imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer sprawy.
Takie dokumenty szybciej trafią do akt Twojej sprawy
Dokumenty potrzebne do uzyskania stempla w paszporcie (tzw. wymogi formalne):
- wniosek w 1 egzemplarzu, wypełniony on-line w Module Obsługi Spraw lub zgodnie z pouczeniem (wniosek do pobrania), ze wskazanym celem pobytu: inne okoliczności – z dopiskiem pobyt ze względów humanitarnych – wiza D21
- 4 fotografie,
- kserokopia ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu).
Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:
- brak wymaganych dodatkowych dokumentów, poza posiadaniem ważnej wizy D21 bezpośrednio przed złożeniem wniosku.
Wszystkie dokumenty składasz w oryginale/uwierzytelnionej kopii
Opłaty
Brak opłaty skarbowej za wniosek oraz brak opłaty za kartę pobytu.
Co powinienem wiedzieć?
Zezwolenia na pobyt czasowy ze względów humanitarnych udziela się jednorazowo na okres 3 lat.
Posiadacz zezwolenia:
- jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, ma pełny dostęp do rynku pracy,
- od 1 stycznia 2023 r. ma możliwość ubiegania się o wydanie polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca.
Uwaga! Jeśli ubiegasz się aktualnie o inny typ zezwolenia na pobyt czasowy, a posiadałeś wizę D21 bezpośrednio przed złożeniem wniosku – możesz złożyć w ramach postępowania oświadczenie o zmianie celu pobytu – do pobrania tutaj
Przebywając na podstawie tego zezwolenia możesz ubiegać się o dalszą legalizację pobytu na zwykłych zasadach jak zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Członkowie rodziny cudzoziemca, który otrzymał takie zezwolenie:
Zezwolenie na pobyt czasowy ze względów humanitarnych nie jest równoznaczne z otrzymaniem zgody na pobyt ze względów humanitarnych, które jest wydawane przez Komendanta Straży Granicznej. Tylko zgoda na pobyt ze względów humanitarnych udzielona przez Straż Graniczną uprawnia członka Twojej rodziny do ubiegania się o pobyt w celu połączenia z rodziną a w konsekwencji udzielenia zezwolenia uprawniającego Twoją żonę/męża do wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę.
Jeśli otrzymasz zezwolenie na pobyt czasowy ze względów humanitarnych z uwagi na posiadanie wizy D21 bezpośrednio przed złożeniem wniosku, Twoja żona/mąż może ubiegać się o udzielenie zezwolenia ze względu na inne okoliczności. Pamiętaj, że udzielenie takiego zezwolenia nie uprawnia członka rodziny do wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę.
Dostałem decyzję - jak otrzymać kartę pobytu?
Karta pobytu jest wydawana po uzyskaniu pozytywnej decyzji o udzieleniu zezwolenia. Przeczytaj, jak otrzymać kartę pobytu