Praca - PESEL UKR

Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek możesz złożyć jeżeli:
- posiadasz numer PESEL ze statusem UKR i
- zamierzasz przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące i
- głównym celem Twojego pobytu w Polsce jest wykonywanie pracy

Wniosek możesz złożyć najwcześniej 1 kwietnia 2023r.

W jaki sposób i gdzie złożyć wniosek?

1.    Wejdź na stronę mos.cudzoziemcy.gov.pl i utwórz konto
2.    Zapoznaj się z informacjami i listą najczęściej popełnianych błędów
3.    Wypełnij wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy
4.    Podaj we wniosku aktualny numer telefonu oraz adres e-mail, 
5.    Wydrukuj formularz wniosku i go podpisz
6.    Na pierwszej stronie formularza dopisz: PESEL UKR
7.    Wydrukowany formularz wraz z załącznikami wyślij za pośrednictwem operatora pocztowego do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców 

lub dostarcz do
Biura Podawczego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego 
(hol główny Urzędu)
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu,
tj. od 7:30 do 15:30).

 

UWAGA! Pamiętaj, że samo wypełnienie wniosku w MOS bez jego wydrukowania, podpisania i złożenia w Wydziale Spraw Cudzoziemców nie potwierdza złożenia wniosku o pobyt czasowy i legalizacji pobytu.

Jakie dokumenty złożyć?

Składaj dokumenty w oryginale (do wglądu) lub uwierzytelnionej kopii. Jeśli wysyłasz dokumenty pocztą wyślij je w oryginale wraz z prośbą o ich zwrot po naszym służbowym wykorzystaniu - po zakończeniu postępowania odeślemy do ciebie oryginały.
Gdy składasz lub wysyłasz dokumenty do sprawy korzystaj z pisma przewodniego, które zawiera imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer sprawy.

Takie dokumenty szybciej trafią do akt Twojej sprawy

Załącznik nr 1 powinna podpisać osoba upoważniona do reprezentacji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) albo pełnomocnik wyznaczony przez tą osobę. Wtedy załącz do wniosku stosowne pełnomocnictwo. W załączniku nr 1 do wniosku pracodawca podaje wysokość proponowanego Tobie wynagrodzenia za pracę, które nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju umowy, na podstawie której wykonujesz pracę. Pamiętaj, że warunki powierzenia pracy określone w załączniku nr 1 muszą być aktualne w dniu wydawania zezwolenia i muszą być zgodne z warunkami wynikającymi z innych dokumentów np. umowy o pracę/zlecenie. Załącznik nr 1 do wniosku potwierdza posiadanie przez Ciebie celu pobytu w Polsce powyżej 3 miesięcy oraz ubezpieczenia zdrowotnego (w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenie).
  • jeżeli będziesz wykonywał pracę na podstawie umowy o dzieło - aktualny dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego,
  • jeżeli pracujesz w zawodzie regulowanym – uzupełnij również dokumenty potwierdzające posiadanie formalnych kwalifikacji lub spełnienie warunków, które są wymagane.

Do rozpoczęcia postępowania potrzebne będzie również potwierdzenie, że zapłaciłeś opłatę skarbową. 

W trakcie postępowania informuj nas o każdej zmianie związanej z pracą, miejscem zamieszkania.

Co powinienem wiedzieć?

Przeczytaj nasz poradnik

Udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy oznacza utratę uprawnień wynikających z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa m.in. dostępu do świadczeń pieniężnych i niepieniężnych, dostępu do  opieki medycznej, dostępu do edukacji i innych usług publicznych.

Zezwolenie udzielane jest na okres nie dłuższy niż 3 lata. Okres zezwolenia zależy przede wszystkim od okresu, na jaki pracodawca zamierza powierzyć Ci pracę.
Dostęp do rynku pracy:
Po otrzymaniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę jesteś uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jeżeli Twój pracodawca powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia przez Ciebie pracy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy, a praca jest powierzana w wymiarze czasu pracy nie niższym niż wskazany w powiadomieniu lub liczbie godzin nie mniejszej niż wskazana w powiadomieniu oraz za wynagrodzeniem nie niższym niż ustalone według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonym w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy.
Jeśli rozpocząłeś pracę przed otrzymaniem decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, pracodawca powiadamia powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy o podjęciu przez Ciebie pracy w terminie 14 dni od dnia doręczenia Tobie decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Pracodawca zawiadomienie wysyła elektronicznie.

Dostałem decyzję - jak otrzymać kartę pobytu?

Kartę pobytu możemy wydać po zamieszczeniu w dokumencie obrazu linii papilarnych, które znajdują się w rejestrze obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL. Jeśli obraz Twoich linii papilarnych nie będzie  znajdował się w rejestrze lub nie będzie możliwości ich umieszczenia w karcie pobytu poinformujemy Cię o konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie w celu złożenia odcisków linii papilarnych.
Dowiedz się więcej o opłacie za kartę pobytu i danych adresowych zamieszczanych w karcie pobytu - jak otrzymać kartę pobytu

Zgłoś błąd na tej stronie / Przekaż uwagi

CAPTCHA
To zadanie sprawdza, czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
4 + 16 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Przekaż uwagi