Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek o przyznanie Karty Polaka możesz złożyć w każdym czasie jeśli jesteś obywatelem Białorusi, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy oraz deklarujesz przynależność do Narodu Polskiego i spełniasz łącznie następujące warunki:
- wykażesz swój związek z polskością przez przynajmniej podstawową znajomość języka polskiego, który uważasz za język ojczysty, oraz znajomość i kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów,
- w obecności pracownika urzędu, złożysz pisemną deklarację przynależności do Narodu Polskiego
- wykażesz, że jesteś narodowości polskiej lub co najmniej jedno z Twoich rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej, albo przedstawisz zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej potwierdzające aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej przez okres co najmniej ostatnich trzech lat,
- złożysz oświadczenie (zawarte w formularzu wniosku) że Ty lub Twoi wstępni nie repatriowali się lub nie zostali repatriowani z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, na podstawie umów repatriacyjnych zawartych w latach 1944-1957 przez Rzeczpospolitą Polską albo przez Polską Rzeczpospolitą Ludową z Białoruską Socjalistyczną Republiką Radziecką, Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką, Litewską Socjalistyczną Republiką Radziecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, do jednego z państw będących stroną tych umów.
Wniosek o przyznanie Karty Polaka możesz również złożyć, jeśli Twoje polskie pochodzenie zostało stwierdzone zgodnie z przepisami ustawy o repatriacji, pod warunkiem, że wykażesz się znajomością języka polskiego w stopniu co najmniej podstawowym.
Jak złożyć wniosek?
Termin wizyty na złożenie wniosku o przyznanie Karty Polaka dla małoletnich dzieci zarezerwuj za pośrednictwem strony https://bezkolejki.eu/ouw
W przypadku dokonania rezerwacji w systemie internetowym, w umówionym przez siebie terminie prosimy o zgłoszenie się co najmniej na 10 minut wcześniej, celem pobrania biletu w Biletomacie.
Internetowa rejestracja wizyty zostanie uruchomiona 20 stycznia 2025r.
Złożenie wniosku o przyznanie Karty Polaka dla osób dorosłych:
Informujemy, że w dniach 15-17 stycznia 2025r. zostanie uruchomiona rejestracja zgłoszeń na Kartę Polaka.
Zgłoszenia przyjmowane będą wyłącznie na adres e-mail: karta.polaka@opole.uw.gov.pl
Uruchomienie rejestracji - 15.01.2025 r. o godz. 8:00
Zakończenie rejestracji – 17.01.2025 r. o godz. 20:00
Terminy wizyt będą wyznaczane od 27 stycznia 2025r.
W celu umówienia się na osobiste złożenie wniosku o przyznanie Karty Polaka prześlij swoje zgłoszenie na adres email: karta.polaka@opole.uw.gov.pl
Prosimy nie powtarzać zgłoszeń.
Nie ma możliwości zmiany danych zawartych w zgłoszeniu oraz ustalonego terminu wizyty.
W przypadku rezygnacji z terminu wizyty prosimy o przesłanie zwrotnej wiadomości e-mail na adres karta.polaka@opole.uw.gov.pl w tytule wpisując – anulacja wizyty.
W zgłoszeniu należy podać wyłącznie i pod rygorem nieważności zgłoszenia następujące informacje:
1. W temacie wiadomości należy podać cel złożenia wniosku - Przyznanie KP
Uwaga: zgłoszenia bez właściwego tematu e-mail są odrzucane automatycznie
2. W treści e-maila wskaż dokładnie:
• imię i nazwisko osoby, której wniosek dotyczy (pisownia zgodna z paszportem);
• data urodzenia (dzień, miesiąc, rok);
• posiadane obywatelstwo/-a;
• numer telefonu;
• aktualne miejsce zamieszkania
W pojedynczej wiadomości email możesz zarejestrować jedną osobę.
Uwaga: zgłoszenia zawierające niekompletne dane lub dane inne niż wskazane powyżej bądź zawierające załączniki nie będą rozpatrywane. Wnioski przesłane jako załącznik do wiadomości nie będą rejestrowane.
Jeśli wpłynie do nas prawidłowo uzupełnione zgłoszenie oczekuj na wiadomość zwrotną lub kontakt telefoniczny z Urzędu z informacją o terminie wizyty. Czas oczekiwania na odpowiedz zwrotną uzależniony jest od liczby nadesłanych zgłoszeń.
Powyższy e-mail służy tylko i wyłącznie do rejestracji. Wszystkie inne wiadomości pozostaną bez odpowiedzi.
Jeśli przesłałeś już zgłoszenie lub złożyłeś wniosek o przyznanie Karty Polaka
do innego organu, tj. konsula RP lub wojewody uprzejmie prosimy nie wysyłaj zgłoszenia.
Jakie dokumenty złożyć?
Złóż wypełniony zgodnie z pouczeniem formularz wniosku o przyznanie lub przedłużenie ważności Karty Polaka i dołącz do niego:
• aktualną fotografię, wyraźną o wymiarach 35 x 45 mm wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami,
• oryginał (do wglądu) ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
• oryginały (do wglądu) dokumentów potwierdzających, że co najmniej jedno
z rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków cudzoziemca było narodowości polskiej,
• w przypadku działalności w organizacjach polskich i polonijnych - zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej potwierdzające aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej przez okres co najmniej ostatnich trzech lat.
Wykaz organizacji polskich i polonijnych uprawnionych do wystawiania zaświadczeń wymienionych w pkt 4 określa obwieszczenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 3 stycznia 2020 r. w sprawie wykazu organizacji polskich lub polonijnych uprawnionych do wystawiania zaświadczeń potwierdzających aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej.
Aby wykazać znajomość języka polskiego dołącz do sprawy:
• certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego,
• świadectwo ukończenia szkoły lub studiów w Rzeczypospolitej Polskiej lub świadectwo ukończenia szkoły za granicą z wykładowym językiem polskim.
Jeśli nie wykażesz posiadania znajomości języka polskiego w oparciu o wyżej wymienione dokumenty, oceny znajomości języka polskiego dokona podczas rozmowy wskazany wojewoda.
Zaświadczenia, wyciągi z państwowego rejestru oraz inne dokumenty wydawane przez zagraniczne zasoby archiwalne (w tym dołączane do takich zaświadczeń uwierzytelnione kopie dokumentów historycznych) obligatoryjne mają być opatrzone klauzulą apostille. W przypadku braku spełnienia tego wymogu, dokument taki nie będzie wystarczający do uznania faktów w nim zawartych. W toku sprawy może wystąpić konieczność przedłożenia dodatkowych dokumentów stanu cywilnego, tj. pełnego wyciągu z państwowego rejestru/ odpisu zupełnego aktu urodzenia - w przypadku dołączenia do sprawy wtórnika / duplikatu stanu cywilnego zawierającego wpis o polskiej narodowości wnioskodawcy bądź jego wstępnych.
Do wniosku o przyznanie Karty Polaka dla osoby małoletniej dołącz:
1. oryginał (do wglądu) aktu urodzenia małoletniego,
2. dokumenty tożsamości obojga rodziców lub opiekunów prawnych, a w przypadku śmierci jednego z rodziców – akt zgonu,
3. oryginał Karty Polaka jednego lub obojga rodziców,
4. w przypadku, gdy jednemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska, konieczne jest przedłożenie dokumentu potwierdzającego taki stan prawny,
Do złożenia wniosku dla małoletniego wymagana jest obecność obojga rodziców.
W przypadku obecności tylko jednego rodzica podczas składania wniosku o przyznanie Karty Polaka małoletniemu dziecku wymagane jest przedłożenie:
• oświadczenia o wyrażeniu zgody na przyznanie Karty Polaka małoletniemu dziecku, złożonego przed konsulem lub notariuszem lub wojewodą przez rodzica, który nie może przyjechać na wizytę, chyba że drugiemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska oraz
• oryginału lub uwierzytelnionej kopii paszportu (3 stron - z danymi osobowymi, miejscem urodzenia oraz miejscem zamieszkania) rodzica, który nie może przyjechać na wizytę.
Przyznanie Karty Polaka małoletniemu, który ukończył 16 lat, może nastąpić jedynie za jego zgodą.
W przypadku śmierci jednego z rodziców, który spełniał warunki dotyczące polskiej narodowości, Karta Polaka może być przyznana małoletniemu na wniosek żyjącego rodzica w przypadku wykazania, że małoletni spełnia warunki dotyczące polskiej narodowości.
W przypadku śmierci obojga rodziców, z których przynajmniej jeden spełniał warunki dotyczące polskiej narodowości, Karta Polaka może zostać przyznana małoletniemu na wniosek przedstawiciela ustawowego w przypadku wykazania, że małoletni spełnia warunki dotyczące polskiej narodowości.
W przypadku uwierzytelnienia kopii paszportu nieobecnego rodzica i złożenia przez niego oświadczenia o wyrażeniu zgody na przyznanie Karty Polaka małoletniemu dziecku przed notariuszem zagranicą – dokumenty muszą być opatrzone klauzulą apostille.
Wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym, służące za dowód w postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, złóż wraz z ich tłumaczeniami na język polski, dokonanymi przez tłumacza przysięgłego.
Cudzoziemiec obowiązany jest przedłożyć do wglądu oryginał dokumentu i jednocześnie posiadać jego kopię. Zasada ta dotyczy wszystkich dokumentów (w tym dokumentów podróży) z wyłączeniem formularzy wniosków.
Za wniosek o przyznanie Karty Polaka nie pobiera się opłaty skarbowej.
Co powinienem wiedzieć?
W toku postępowania o przyznanie Karty Polaka przeprowadzimy z Tobą rozmowę w języku polskim, która dotyczyć będzie Twoich związków z polskością, polskich tradycji i zwyczajów.
Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym przynależność do Narodu Polskiego.
Posiadacz Karty Polaka jest zwolniony z:
- opłat konsularnych za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy krajowej w celu korzystania z uprawnień wynikających z posiadania Karty Polaka
- opłat konsularnych za przyjęcie wniosku i opracowanie dokumentacji w sprawie o nadanie obywatelstwa polskiego
- obowiązku posiadania zezwolenia na pracę
Posiadacz Karty Polaka ma prawo do:
- podejmowania i wykonywania pracy bez zezwolenia na wykonywanie pracy
- podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na takich samych zasadach jak obywatele polscy
- kształcenia w szkole doktorskiej, podejmowania i odbywania studiów oraz innych form kształcenia, a także uczestniczenia w działalności naukowej
- korzystania z form kształcenia na zasadach określonych w ustawie - Prawo oświatowe
- korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych
- ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych
- bezpłatnego wstępu do muzeów państwowych
- pomocy konsula, w ramach jego kompetencji i z zastosowaniem i poszanowaniem zwyczajów i prawa międzynarodowego, w sytuacji zagrożenia życia lub bezpieczeństwa
Karta Polaka:
- nie oznacza nabycia polskiego obywatelstwa ani stwierdzenia polskiego pochodzenia w rozumieniu odrębnych przepisów
- nie jest dokumentem uprawniającym do przekraczania granicy ani do osiedlenia się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Kartę Polaka wydaje:
- poza granicami Polski - konsul właściwy ze względu na miejsce Twojego zamieszkania w kraju pochodzenia
- w Polsce - wojewoda właściwy ze względu na miejsce Twojego zamieszkania w Polsce.
Karta Polaka jest ważna przez okres 10 lat od dnia jej przyznania. Karta Polaka przyznana osobie, która ukończyła 65 lat, jest ważna na czas nieoznaczony. Karta Polaka przyznana małoletniemu jest ważna przez okres 10 lat od dnia jej przyznania, jednak nie dłużej niż do dnia, w którym upływa rok od dnia uzyskania przez niego pełnoletności.
Dostałem decyzję - jak otrzymać Kartę Polaka?
Karta Polaka jest wydawana po uzyskaniu pozytywnej decyzji o jej przyznaniu.
Kartę Polaka odbierasz osobiście w Centrum Obsługi Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Kartę Polaka dla małoletniego odbiera rodzic/przedstawiciel ustawowy.
Wizytę w celu odbioru Karty Polaka możesz zarezerwować wcześniej przez stronę https://bezkolejki.eu/ouw
Aby odebrać Kartę Polaka, weź ze sobą ważny dokument podróży i poprzednią Kartę Polaka, jeżeli była wydana.
Sprawdź, czy Twoja karta jest gotowa do odbioru dzwoniąc pod numer 77 45 24 305