Rezydent długoterminowy UE

Od 1 stycznia 2025 r.  minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 4666 zł, a minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych –  30,50 zł.

 

podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 września 2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 13662)

 

czytaj dalej...

Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (w skrócie FAMI) to mechanizm finansowy zastępujący Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców, Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz Europejski Fundusz Powrotów Imigrantów, funkcjonujące w ramach Programu ogólnego SOLID „Solidarność i zarządzanie przepływami migracyjnymi”.

czytaj dalej...

Powinieneś opuścić terytorium Polski, najpóźniej w ostatnim dniu:

czytaj dalej...

Jeżeli postępowanie zostało zawieszone na Twój wniosek, w każdej chwili możesz złożyć wniosek o jego podjęcie. Nie wymaga on szczególnego uzasadnienia. Wystarczy, że napiszesz że zawieszone postępowanie może być znów prowadzone. jeśli zmieniłeś adres do korespondencji, powiadom nas o tym.  Masz 3 lata na złożenie wniosku o podjęcie postępowania. Termin liczy się od daty zawieszenia postępowania. Jeżeli tego nie zrobisz, przyjmiemy, że wycofujesz swój wniosek i postępowanie zostanie zakończone.

czytaj dalej...

Dokument potwierdzający Twoje zeznanie podatkowe w danym roku podatkowym, złożone we właściwym urzędzie skarbowym.

czytaj dalej...

Pełny bądź ograniczony dostęp do rynku pracy w Polsce zależy od tego, jaki posiadasz dokument zezwalający na pobyt w Polsce. Jeżeli posiadasz wizę z prawem do pracy to pracę możesz wykonywać na podstawie zarejestrowanego oświadczenia o powierzeniu pracy lub ważnego zezwolenia na pracę. Warunki wykonywania pracy muszą pokrywać się z warunkami określonymi w posiadanych przez Ciebie zezwoleniach tj.

czytaj dalej...

Zezwolenie na pobyt w Polsce udzielane na czas nieokreślony. Warunkiem ubiegania się o ten rodzaj zezwolenia jest legalny pobyt w Polsce przez okres co najmniej 5 lat.

 

 

czytaj dalej...

Dokument, który musisz dołączyć do wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Potwierdza on Twoje prawo do zajmowania danego lokalu mieszkalnego. Dokumentami potwierdzającymi posiadanie tytułu prawnego do lokalu są: umowa najmu, akt własności, przydział lokalu spółdzielczego, umowa użyczenia, o ile użyczającym jest zstępny, wstępny, małżonek, rodzice małżonka lub rodzeństwo cudzoziemca.

czytaj dalej...

Wstrzymanie rozpatrywania Twojego wniosku np. w przypadku wyjazdu z Polski na kilka miesięcy możesz wnioskować o wstrzymanie procedury i kontynuowanie jej po Twoim powrocie do Polski. Jeżeli Twój wniosek jest poprawny pod względem formalnym, możesz złożyć wniosek o zawieszenie postępowania. Zawieszenie postępowania ma formę postanowienia, na które przysługuje zażalenie. W okresie zawieszenia postępowania na Twój wniosek, nie będziesz miał zalegalizowanego pobytu z tytułu trwania procedury legalizującej pobyt.

czytaj dalej...

Stały i regularny dochód. Są to regularnie uzyskiwane kwoty, w minimalnej wymaganej wysokości, które musisz wykazać, jeżeli ubiegasz się o niektóre rodzaje zezwoleń na pobyt. Jeśli przebywasz w Polsce sam minimalna kwota wynosi 1010 zł netto miesięcznie. Dla osoby w rodzinie kwota ta to minimum 823 zł netto miesięcznie. Aby wykazać stały i regularny dochód złóż dokumenty, z których wynika podstawa do ich uzyskiwania np. umowa o pracę, zlecenie, uchwała ustalająca wysokość wynagrodzenia członka zarządu oraz takie, które potwierdzą, że faktycznie je otrzymujesz w sposób regularny np.

czytaj dalej...

Strony