Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek powinieneś złożyć jeżeli zamierzasz przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 3 miesiące i przebywający w Polsce małżonek do którego dołączasz ubiega się o pierwsze zezwolenie na pobyt czasowy lub posiada zezwolenie na pobyt czasowy przez okres krótszy niż 2 lata, nie posiada zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Wniosku NIE powinieneś składać jeżeli zamierzasz:
- podjąć pracę
- prowadzić działalność gospodarczą
- podjąć naukę lub studia stacjonarne
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składasz osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Polski.
Przed złożeniem wniosku przeczytaj nasze wskazówki dotyczące wypełniania formularzy wniosków
Gdzie złożyć wniosek?
- Wejdź na stronę mos.cudzoziemcy.gov.pl i utwórz konto
- Zapoznaj się z informacjami i listą najczęściej popełnianych błędów
- Wypełnij wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy
- Podaj we wniosku aktualny numer telefonu oraz adres e-mail
- Wydrukuj formularz wniosku i go podpisz
- Wydrukowany formularz wraz z załącznikami wyślij za pośrednictwem operatora pocztowego do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
- lub dostarcz do
Biura Podawczego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
(hol główny Urzędu)
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu,
tj. od 7:30 do 15:30).
Wniosek złóż najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce. Jeżeli wniosek nadasz za pośrednictwem Poczty Polskiej, liczy się data nadania korespondencji w placówce pocztowej.
Kolejnym krokiem będzie osobiste stawiennictwo/złożenie odcisków palców. Podczas wizyty uzupełnisz również inne dokumenty, które są wymagane do uzyskania stempla w paszporcie.
Jakie dokumenty?
Dokumenty potrzebne do uzyskania stempla w paszporcie (tzw. wymogi formalne):
- wniosek w 1 egzemplarzu, wypełniony zgodnie z pouczeniem (wniosek do pobrania). Formularz wniosku możesz również pobrać w każdej naszej placówce,
- 4 fotografie,
- kserokopia ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu). W szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy nie posiadasz ważnego dokumentu podróży i nie masz możliwości jego uzyskania, możesz przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość,
Do rozpoczęcia postępowania potrzebne będzie również potwierdzenie, że zapłaciłeś opłatę skarbową
Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:
- kopia zezwolenia na pobyt w Polsce małżonka, z którym zamierzasz przebywać na terytorium Polski (jeśli posiada)
- odpis aktu małżeństwa
- tłumaczenie przysięgłe aktu małżeństwa (w przypadku gdy akt małżeństwa został wydany poza granicami Polski)
- ubezpieczenie zdrowotne
- potwierdzenie posiadania zapewnionego zakwaterowania
- źródło stabilnego i regularnego dochodu
Wszystkie dokumenty składasz w oryginale/uwierzytelnionej kopii.
Co powinienem wiedzieć?
Wymóg posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu uważa się za spełniony również wówczas, gdy koszty Twojego utrzymania będzie pokrywał małżonek, który zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W trakcie postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy małżonkowi cudzoziemca ustalamy czy związek małżeński nie został zawarty w celu obejścia przepisów określających zasady i warunki wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez nas dowodów w sprawie, w trakcie postępowania możesz być wzywany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, które wskazałeś we wniosku oraz okoliczności dotyczących celu zawarcia małżeństwa.
Jeśli pracujesz w Polsce, powinieneś ubiegać się o udzielenie jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Sprawdź jakie są warunki udzielenia jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Dostałem decyzję - jak otrzymać kartę pobytu?
Karta pobytu jest wydawana po uzyskaniu pozytywnej decyzji o udzieleniu zezwolenia. Przeczytaj, jak otrzymać kartę pobytu