Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek należy złożyć, jeżeli jesteś obywatelem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i do 31.12.2020 r. wykonywałeś w Polsce pracę jako pracownik delegowany przez pracodawcę zagranicznego.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składasz osobiście.
Wniosek możesz złożyć od 1.01.2021 r. do 31.12.2021 r. W tym okresie pobyt pracowników delegowanych na terytorium Polski będzie uważany za legalny.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek możesz złożyć osobiście w Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Jeżeli nie będziesz miał możliwości złożenia wniosku osobiście, dla zachowania terminu prześlij wniosek w wersji papierowej pocztą.
Liczy się data nadania korespondencji w placówce pocztowej.
Jeżeli złożysz wniosek pocztą, kolejnym krokiem jest osobiste stawiennictwo/złożenie odcisków palców. Podczas wizyty możesz złożyć również inne wymagane dokumenty.
Dowiedz się, jak złożyć odciski linii papilarnych
Jakie dokumenty?
Dokumenty potrzebne do wszczęcia postępowania (tzw. wymogi formalne):
- wniosek w 1 egzemplarzu, wypełniony zgodnie z pouczeniem (wniosek do pobrania),
- 4 fotografie,
- kserokopia ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu). W szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy nie posiadasz ważnego dokumentu podróży i nie masz możliwości jego uzyskania, możesz przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość.
Złożenie wniosku/uzyskanie zezwolenia jest zwolnione z opłat.
Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:
- dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne,
-
dokument potwierdzający posiadanie źródła stabilnego i regularnego dochodu np. list oddelegowujący, umowa oddelegowania określające okres oddelegowania oraz wysokość wynagrodzenia.
Co powinienem wiedzieć?
Zezwolenie udzielane jest jednorazowo na 5 lat.
Obywatele UK, którzy do 31.12.2020 r. wykonywali w Polsce pracę jako pracownik delegowany przez pracodawcę zagranicznego, są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w okresie od 1.01.2021 r. do 31.12.2021 r. oraz po udzieleniu specjalnego zezwolenia na pobyt czasowy.
Po 5 latach zamieszkiwania w Polsce, w tym na podstawie specjalnego zezwolenia na pobyt czasowy, brytyjski pracownik delegowany będzie mógł wnioskować o udzielenie zezwolenia na pobyt stały.
Twoim obowiązkiem jest poinformowanie Wojewody, który wydał Twoje zezwolenie o ustaniu przyczyny udzielenia zezwolenia w ciągu 15 dni. Jeżeli nie złożysz nowego wniosku wskazującego nowe okoliczności pobytu w Polsce, to rozpoczniemy procedurę cofnięcia Twojego zezwolenia, ponieważ ustał cel pobytu, który deklarowałeś/aś składając wniosek na pobyt czasowy. Jeżeli tego nie zrobisz, możemy odmówić udzielenia kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy.
Dostałem decyzję - jak otrzymać kartę pobytu?
Karta pobytu jest wydawana po uzyskaniu pozytywnej decyzji o udzieleniu zezwolenia. Przeczytaj, jak otrzymać kartę pobytu
Wydanie karty pobytu jest zwolnione z opłaty.